Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1%. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6% a sWIG80 0,2%.

Wśród małych i średnich spółek brylowały akcje Idea Banku oraz Getin Noble Banku. W przypadku pierwszej z wymienionych spółek opublikowano raport za drugi kwartał, który pokazał symboliczny zysk. Wczoraj też zarząd banku poinformował o dopuszczeniu do kolejnego etapu due dilligence funduszu typu private equity. Akcje Idea Banku oraz Getin Noble Banku podrożały dziś o 21%.

We wtorek w centrum uwagi niezmiennie pozostawał temat ropy naftowej. W odróżnieniu od poniedziałku, dziś w godzinach popołudniowych mogliśmy zaobserwować gwałtowny spadek ceny „czarnego złota”. Był to efekt publikacji raportu, zgodnie z którym ograniczenie produkcji wywołane weekendowymi atakami będą krótsze niż pierwotnie oczekiwał rynek. News ten został opublikowany w raporcie Reutersa, w którym powoływano się na czołowe źródła saudyjskie – według najnowszych informacji, przerwa w dostawach ma potrwać tylko na przestrzeni od dwóch do trzech tygodni. Gwałtowna reakcja cen ropy (niedługo po publikacji raportu ceny WTI oraz Brent spadły o ponad 5%) wydaje się być zrozumiała, gdyż niektóre doniesienia prasowe zakładały przestoje w produkcji sięgające nawet kilku miesięcy.

Spośród opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej w USA, która w sierpniu wzrosła do 0,6% m/m i okazała się być wyższa od prognoz zakładających 0,2% m/m. Okazuje się zatem, że twarde dane póki co pozostają odporne na recesyjne sygnały w danych ankietowanych z przemysłu (ISM, PMI). Mocna pozycja konsumenta, wyższa od oczekiwań inflacja, silny rynek pracy – te czynniki sprawiają, że gdyby nie tematy handlowe, wrześniowa obniżka za oceanem byłaby mało prawdopodobna. Tymczasem rynek na chwilę obecną wycenia scenariusz cięcia głównej stopy o 25 pb na środowym posiedzeniu w okolicach 64% - jest to znaczący spadek względem wycen sierpniowych, które przekraczały 90%. Wydaje się jednak, że Rezerwa Federalna nie odważy się na to, by „przeciwstawić się” oczekiwaniom inwestorów, które w ostatnim czasie nadawały ton retoryce płynącej ze strony Fed-u.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xeln Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.