Wczorajszą sesję w Europie główne rynki rozpoczynały minimalnie pod kreską i przy niezwykle niskiej w zmienności przetrwały tam w niektórych przypadkach aż do końca dnia. DAX stracił 0,1%, CAC40 0,4%. Wtorek przyniósł jednak sporą falę optymizmu w części krajów silnie dotkniętych koronawirusem, indeksy w Mediolanie i Madrycie notowały przeszło procentowe wzrosty. Dobrze zachowywał się także Londyn pomimo chaosu informacyjnego w kwestii ponownego otwierania gospodarki (premier B. Johnson wycofał się z części ogłoszonych w niedzielę planów). Świetnie wypadła GPW, WIG20 zyskał 2,2%, mWIG40 1,3%, a sWIG80 1,2%, czemu mogła sprzyjać m.in. wtorkowa zapowiedź rzecznika rządu, że dziś poznamy plan znoszenia kolejnych obostrzeń. Rewelacyjnie zachowywały się banki, indeks sektorowy zyskał 3,6%, wspierany przez bardzo dobry raport Pekao (+5,6%). Silna była także energetyka, notowania CD Projekt powróciły powyżej 370 zł.

Rozpoczęta w okolicach zera sesja na Wall Street to już ciągły ruch w dół, silnie przyspieszający w ostatnich godzinach handlu i zamknięcie w okolicach dziennych minimów. S&P500 i NASDAQ straciły finalnie po 2,1%. Na pierwszy plan wysunęły się ponownie relacje amerykańsko-chińskie. Jednym z powodów było podjęcie decyzji o głosowaniu w Senacie ws. objęcia sankcjami wybranych chińskich dygnitarzy odpowiedzialnych rzekomo za łamanie praw człowieka wobec mniejszości ujgurskiej, ale powrócił także temat retorsji ze strony amerykańskiej, jeżeli Chiny nie udostępnią zadowalających USA w swym zakresie informacji o rozwoju epidemii w jej pierwszej fazie. Na to wszystko nałożył się wywiad A. Fauci’ego, który ostrzegał, że przedwczesne ograniczenie izolacji może doprowadzić do utworzenia kolejnych ognisk koronawirusa.

Giełdy azjatyckie zachowują się dziś jednak bardzo spokojnie, a kontrakty futures na amerykańskie indeksy sugerują zwyżki. Europa niestety rozpocznie zapewne dzień od silnej przeceny w ślad za wczorajszym zachowaniem USA. Pewnym wsparciem dla giełdy amerykańskiej może być rozpoczęty właśnie skup obligacji korporacyjnych. O godzinie 15:00 czasu polskiego rozpocznie się wystąpienie szefa Fed, J.Powella. Dość dobrym początkiem dnia są dane z Wielkiej Brytanii. Spadek PKB o -2% k/k okazał się słabszy niż konsensus (-2,6% k/k) dzięki lepszym danym za marzec (-5,8% m/m vs. konsensus -7,9% m/m).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.